Każdy, kto choć raz wybrał się na wyprawę w góry, wie, że pogoda w takim terenie jest nieprzewidywalna i często potrafi zmienić się z godziny na godzinę, rujnując tym samym nasze plany. Aby uniknąć niespodzianek, gruntownie przygotowujemy się pod kątem zabieranego sprzętu, czy też pogody, ale co jeśli nawet wtedy coś nas zaskoczy ? Deszcz, silny wiatr, czy też burza ? Choć wszystkie wymienione przykłady są uciążliwe, to jednak burza wydaję się być najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem pogodowym, który możemy zastać na górskim szlaku.
Wyobraź sobie sytuację, w której zastała kogoś burza. Pierwsze pytanie, które taka osoba by sobie zadała, brzmiałoby tak: „Co powinienem teraz zrobić ?”. Ty jednak postanowiłeś przygotować się na taką sytuację odpowiednio wcześniej, aby nie musieć się tym martwić, tak więc my zadajmy sobie najpierw inne pytanie.
Jak uniknąć burzy w górach
1. Wyruszaj w trasę wczesnym rankiem
Po południe jest okresem dnia, kiedy to burze występują najczęściej, dlatego planuj powrót ze szlaku przed tą porą dnia.
2. W miarę możliwości sprawdzaj pogodę na bieżąco
Dobrym narzędziem do tego celu jest Windy.com, w którym możemy śledzić ruch chmur i komórek burzowych w czasie rzeczywistym, co pozwala nam na sprawdzenie położenia chmur burzowych obecnie, jak i na najbliższe godziny.
3. Zaplanuj alternatywne trasy powrotu
Jeśli na pierwotnej trasie zauważysz niebezpiecznie wyglądające chmury, bądź usłyszysz uderzenia piorunów, wybierz inną drogę.
4. Unikaj wysoko położonych i otwartych przestrzeni
Warto zwrócić się z zapytaniem o daną trasę do osób bardziej doświadczonych, aby dowiedzieć się, czy na naszej trasie jest wiele takich odcinków. Można to zrobić na różnych forach, lub też zwrócić się do kogoś ze swojego otoczenia, kto na danym szlaku już był.
Ten punkt może być trudny do spełnienia w przypadku takich gór jak Bieszczady, które są znane z połonin, czyli płaskich odcinków na szlaku. W takich górach nawet jeśli jest małe prawdopodobieństwo wystąpienia burzy, rozważ przełożenie wyprawy na inny dzień, gdyż może się zdarzyć tak, że nie zdążysz zejść w niższe i bardziej osłonięte partie gór.
5. Naucz się oceniać odległość od burzy
Szacowany czas pomiędzy zobaczeniem błysku a usłyszeniem grzmotu, który wskazuje na odległość jednego kilometra, to 3 sekundy. Aby ułatwić zapamiętanie tej informacji, przedstawię to skrótowo:
1 km = 3 sekundy
6. Przemyśl co zabierasz ze sobą
Ten punkt piszę głównie z myślą o metalowych przedmiotach, które stają się dla nas niebezpieczne z chwilą przyjścia burzy. Ich ilość należy ograniczyć do minimum.
Innym ważnym elementem ekwipunku, który z kolei należy ze sobą zabrać to różnego rodzaju materiały izolujące od podłoża.
Powyżej wymienione porady skupiały się na zminimalizowaniu ryzyka napotkania burzy, ale co jeśli mimo wszystko nam się nie uda ? Jakich zachowań powinniśmy unikać ? Co powinniśmy wiedzieć ?
Czego nie robić podczas górskiej burzy
1. Nie zbliżaj się do skał, czy okapów skalnych
Takim sposobem unikniesz obrażeń spowodowanych uderzeniem odłamkami skalnymi, czy też zawalenia się skał na ciebie.
2. Nie dotykaj metalowych przedmiotów
Jeśli posiadasz takie elementy w ekwipunku, odłóż je z dala od siebie, gdyż przyciągają one pioruny.
3. Nie wyłączaj, ani nie odkładaj telefonu daleko od siebie
Wbrew temu co można przeczytać na wielu forach, telefon nie przyciąga piorunów. Pilnuj, aby telefon był naładowany i żeby nie miał kontaktu z wodą. Przyda się w razie wypadku, aby zadzwonić po pomoc.
4. Nie dotykaj łańcuchów – są wykonane z metalu.
5. Nie poruszaj się w pobliżu cieków wodnych i innych źródeł wody
Woda jest dobrym przewodnikiem prądu, dlatego też trzymaj się od niej z daleka.
6. Nie szukaj schronienia pod drzewami – szczególnie samotne drzewa stanowią dla nas wielkie zagrożenie.
Co powinniśmy zrobić podczas burzy w górach
1. Znajdź osłonięte miejsce
Jest to szczególnie ważne, gdy znajdujesz się na odsłoniętym terenie, gdzie to ty stanowisz najwyższy element, w który potencjalnie może uderzyć piorun. Jeśli masz możliwość schowaj się w schronisku, lub innym pobliskim budynku.
2. Odizoluj się od podłoża
Możesz to zrobić za pomocą karimaty izolującej, składanej piankowej podkładki, lub nawet własnego plecaka.
3. Przykucnij
W tej pozycji pamiętaj, aby mieć nogi złączone – piorun nie będzie w stanie przejść między nogami.
4. Zabezpiecz się przed przemoknięciem oraz wyziębieniem
Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny i pozwoli Ci odpowiednio się przygotować do przyszłych wypraw górskich. Jeśli czytasz to długo przed planowanym wyjazdem, pamiętaj, aby wrócić tutaj bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę, aby upewnić się, że o niczym nie zapomniałeś.
What others say about “Jak się zachować podczas burzy w górach, czego nie robić? Najważniejsze zasady” ? (0 Comments)